Kom igen en anden gang | Mission East

Kom igen en anden gang


Bil på vej i Afghanistan

Hvis vi nogensinde har været i tvivl om, at hjælpen fra Danmark bliver værdsat i Afghanistan, så er den i hvert fald væk efter denne bemærkelsesværdige hændelse:
 

Det var en varm onsdag i august. Et hold fra Mission Øst havde sat sig ind i organisationens bil og forlod kontoret i provinsen Badakhshan for at køre i retning af Jurm distriktet. Her skulle medarbejderne tilbringe dagen med at arbejde på et vandsystem til en fattig landsby.

Troede de.

Bilen forcerede den hullede og ekstremt ujævne vej, der ville få enhver uvant passager til at føle smerte i både ryg, nakke og bagdel. Den nåede frem til sit bestemmelsessted, da holdet fra Mission Øst opdagede, at det var kørt direkte ind i to rivaliserende landsbyers bekrigelse af hinanden.

"Da de så vores hold komme kørende, indstillede begge parter kampen og kom hen
til bilen," fortæller daværende landedirektør Benny Werge.
"De sagde, at det ikke var så godt, vi kom lige i dag: "Kom hellere igen en anden gang". Så kørte vores hold væk og landsbyerne fortsatte det, de var igang med. Den oplevelse fortæller mig, at de har stor respekt for os og vores arbejde, og at de ved, hvilken forskel vi gør i deres liv."

Den dag måtte Mission Øst vende hjem uden at have udrettet noget på vandsystemet. Til gengæld blev vi bekræftet i, at hjælpen og vores tilstedeværelse er yderst værdsat. Og vandsystemet samt otte andre i området er i dag færdigt og gavner 5.856 mennesker, der ellers ville være i stor fare for at dø af vandbårne sygdomme.
 
Af Tania Maria Lüders Rusbjerg, journalist i Mission Øst